Ile energii zużywają sprzęty domowe ?

Ile energii zużywają sprzęty domowe ?

Aby rozważać sensowność projektu mikroinstalacji należy sprawdzić ile energii zużywają sprzęty w naszym mieszkaniu. Moc mikroinstalacji nie może pozostawać w oderwaniu od zużycia energii przez nasz dom. Jeżeli instalacja będzie miała zbyt małą moc jej wpływu możemy nie odczuć. Przewymiarowana instalacja może zwracać się zbyt długo w stosunku do planów.

W sytuacji, gdy w naszym domu nie ma ogrzewania elektrycznego całość zużycia przypada na oświetlenie i sprzęt AGD/RTV. Zdecydowanie więcej energii zużywają sprzęty AGD, również dlatego, że mamy ich więcej, pojawiają się nowe (kilkanaście lat temu zmywarka nie była powszechnie dostępnym wyposażeniem każdego domu, w 2005 roku niecałe 5% gospodarstw domowych było wyposażonych w zmywarki), a niektóre z nich działają w systemie ciągłym, jak np. lodówka. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że obecnie w Polsce ponad 19% gospodarstw domowych ma zmywarki, a prawie 55 % kuchenki mikrofalowe. Lodówkę ma praktycznie każde gospodarstwo domowe.

Aby ustalić jakie jest zużycie energii przez określony sprzęt należy zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez producenta, etykietą energetyczną, lub dokonać pomiaru za pośrednictwem prostego miernika, który nabędziemy w każdym dobrym sklepie elektrycznym.

Przykładowo lodówka (wysokość ok. 85 cm)  klasy A+   zużywa ok. 171 kWh/rocznie, klasy A++  zużywa 117 kWh/rocznie. Klasyczna żarówka 60W zużywa 1 kWh świecąc bez przerwy przez 17 godzin.

Pamiętajmy tez o sprzętach w stanie czuwania.

Przykładowo telewizor zużywa 100W, gdy jest włączony, i 5W, gdy jest w trybie czuwania. Włączony jest każdego dnia przez 8h, a czuwa przez 16h. Dzienne potrzebuje więc (0,1kW*8)+(0,005kW*16) = 0,88kWh, co daje miesięcznie ok. 26kWh, a rocznie ok. 321 kWh. Cenę 1kWh znajdziemy na rachunkach i łatwo możemy przeliczyć, ile nas kosztuje działanie samego tylko telewizora.

 

Informacje przedstawione w niniejszym artykule pochodzą między innymi z publikacji Federacji Konsumentów pt. „Świadomy konsument energii elektrycznej”, która została przygotowana w ramach projektu "Partycypacja świadomych konsumentów w inteligentnych sieciach energetycznych" współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pełna treść publikacji dostępna jest nieodpłatnie na stronie Federacji Konsumentów