O projekcie

 

Jak zostać prosumentem to tytuł projektu, który realizujemy od 2014 roku. Projekt uzyskał  dofinansowanie Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Korzystając z naszych zasobów wiedzy, kadrowych i organizacyjnych (sieć 38 oddziałów terenowych), przy wsparciu finansowym ze środków NFOŚiGW w ramach projektu przeprowadziliśmy działania edukacyjne i promocyjne dotyczące samego zjawiska mikrogeneracji energii z odnawialnych źródeł oraz różnych zagadnień związanych z włączeniem się w proces mikrogeneracji w praktyce.

Realizacja projektu obejmowała m.in. poniższe działania: 

  • Diagnoza procesu i procedur instalowania oze przez prosumenta. Efekt: Wytypowanie elementów, które już utrudniają albo mogą utrudniać zakładanie własnych instalacji, przyłączenie do sieci oraz sprzedaż nadwyżek energii. Zebranie danych na podstawie już obowiązujących oraz projektowanych przepisów prawa, procedur i oceny rzeczywistości rynkowej, z uwzględnieniem subiektywnych odczuć prosumentów. Metodyka diagnozy, jaką zastosowaliśmy w naszej analizie uwzględniła także spotkania z prosumentami, którzy korzystają z odnawialnych źródeł energii. Efekty możecie poznać w zakładce Dobre praktyki. My natomiast chcemy jeszcze podziękować wszystkim, którzy poświęcili nam swój czas i podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

  • Portal – interaktywny poradnik Cel: Zebranie i udostępnienie dwóch grup informacji. Pierwsza o samym zjawisku mikrogeneracji energii z odnawialnych źródeł. Druga część adresowana do osób, które są zainteresowane włączeniem się w proces mikrogeneracji tak, aby czytelnik otrzymywał informacje we właściwej kolejności i aby decyzja o zostaniu prosumentem była przemyślana i świadoma.

  • Pikniki lokalne Uczestniczyliśmy w piknikach lokalnych i na własnym, przygotowanym technicznie stanowisku poprowadziliśmy doradztwo dla prosumentów, proste poradnictwo biznesowe oraz konkurs na wytwarzanie energii, by rozpropagować pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, pomóc podjąć decyzje zainteresowanym osobom, dostarczyć rzetelną wiedzę w atrakcyjny sposób. Korzystając ze sposobności jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom w naszych konkursach a wszystkim dziękujemy, że spędzili z nami czas: rozmawiając, oglądając prezentacje i oczywiście produkując energię na górskiej trasie rowerowej, choć rower był jak najbardziej stacjonarny. Zobacz relację z pikników. 

  • Doradztwo dla prosumentów Cel: Wspieranie procesu zawierania i negocjowania umów o odbiór prądu ze sprzedawcą oraz o przyłączenie do sieci z dystrybutorem dzięki skorzystaniu w naszych oddziałach z poradnictwa. Z porady naszego eksperta można korzystać także za pośrednictwem portalu.  Doradztwo prowadzimy także mailowo, zapraszamy do kontaktu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Akcja edukacyjna Cel: Przekazanie informacji, wiedzy i edukacja w zakresie mikroinstalacji oze, aby konsumenci nie tylko byli świadomi, że mogą stać się producentami energii, ale również aby wiedzieli gdzie i jak szukać informacji na ten temat. Artykuły napisane przez naszych ekspertów ukazały się w 60 tytułach tygodników lokalnych.