Turbiny wiatrowe pionowej osi obrotu VAWT

Turbiny wiatrowe pionowej osi obrotu VAWT – wady i zalety

Turbiny VAWT (Vertical Axis Wind Turbine) są niewrażliwe na zmiany kierunku wiatru, cechują się wyższym wskaźnikiem wykorzystania energii wiatru w porównaniu do elektrowni z wirnikami HAWT. Dzieje się tak za sprawą lepszego wykorzystywania szybkozmiennego w czasie wiatru. Podczas kiedy turbina HAWT potrzebuje czasu, aby się obrócić do wiejącego wiatru, turbina VAWT wykorzystuje podmuch do produkcji energii.  Główną wadą takich elektrowni jest, zjawisko zmiennego w czasie zginania o charakterze okresowym, którego doznaje podczas obrotu oś pionowa. Wynika z tego konieczność odpowiedniego wytrzymałego posadawiania turbiny oraz zbudowania osi, o odpowiedniej wytrzymałości. Ma to ogromny wpływ na cenę. Turbiny pionowej osi obrotu są minimalnie dwukrotnie droższe od ich odpowiedników mocowych turbin osi poziomej. Najpopularniejsze na rynku VAWT, to turbiny Darrieusa lub ich hybrydy z wirnikiem  Savoniusa. Wirniki Savoniusa dodawane są dla rozruchu turbiny Darrieusa przy małych predkościach wiatru. Są rozwiązania, gdzie wirniki obu typów turbin zostały również skrzyżowane. Turbiny Darrieusa wystepują w trzech wersjach: standardowej, typu H oraz helix.