Pomiary nasłonecznienia i wietrzności

Jak dokonać szczegółowych pomiarów i obliczeń np. nasłonecznienia czy wietrzności w celu wyboru lokalizacji, która zapewni najlepszą wydajność.  Co nam może pomóc w obliczeniach? 

 

 

Szczegółowe pomiary wykonuje się przy pomocy specjalistycznych urządzeń takich jak światłomierze czy anemometry. Samo urządzenie pomiarowe służy tylko do próbkowania, aby moc wykorzystać dane z pomiarów trzeba dodatkowo dokonywać zapisu zebranych danych – akwizycji. Im dłuższy okres obserwacji i więcej próbek tym dane będą bardziej miarodajne. Dokonywanie szczegółowych pomiarów warunków nasłonecznienia czy wietrzności lokalizacji, którymi dysponujemy jest opłacalne z punktu widzenia planowania głównie inwestycji w elektrownie wiatrowe. W tym wypadku można posłużyć się stacją pogodową wyposażoną w wiatromierz, który umieszczamy w potencjalnym obszarze działania planowanej turbiny. Ważne, aby taka stacja pogodowa miała możliwość przechowywania danych pomiarowych i ingerencji w częstotliwość pomiaru. Przedsięwzięcie takie obarczy nas o wiele niższymi kosztami, niż zlecenie tego specjalistom. A już da pewne bardzo miarodajne rezultaty. Jednak, jeśli nie jesteśmy w stanie opanować takich urządzeń lub nie wiemy nawet jak się do tego zabrać to znacznie oszczędniej będzie zdać się na fachowców.

Szacując potencjał energii ze słońca mamy do dyspozycji obecnie całą gammę programów komputerowych oraz stron za pośrednictwem, których można dokonać kalkulacji. W sieci na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dostępne są również bazy danych klimatycznych, gdzie znajdują się między innymi pomiary natężenia promieniowania słonecznego z przestrzeni 30 lat dla ponad 60 stacji meteorologicznych z Polski. Pozycją, którą śmiało można polecić jest również strona fotowoltaicznego systemu informacji geograficznej (PVGIS – ang. Photovoltaic Geographical Information System) - Link .

 

Przykładowy raport wygenerowany za pośrednictwem strony Link .