Co każdy konsument powinien wiedzieć o nadchodzących zmianach na rynku energii - powiadamiacz
Rynek energii elektrycznej i gazu czekają w najbliższym czasie poważne przemiany. Należy spodziewać się postępującego procesu liberalizacji obrotu energią, co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na sytuację polskich konsumentów.
Warto wiedzieć, co nas czeka. Oczekujemy między innymi rozwoju Inteligentnych Sieci Energetycznych, które zapewniają dwukierunkową komunikację pomiędzy odbiorcą, a przedsiębiorstwem energetycznym, dając nam – konsumentom nowe możliwości działania na rynku.
Jest to projekt rozpisany na lata. Jednym z jego pierwszych elementów jest wprowadzenie inteligentnego opomiarowania, czyli technologii, w której, po wymianie dotychczasowego licznika energii na nowy, urządzenie samo będzie przesłało informację o zużyciu energii przez gospodarstwo domowe wprost do przedsiębiorstwa energetycznego. Usprawni to system rozliczeń z klientem dając możliwość rezygnacji z nielubianego przez nas systemu prognoz, a także umożliwi dodatkowe korzyści w postaci np. przejścia na wygodny system przedpłatowy.
W założeniu musimy wymienić co najmniej 80 % wszystkich liczników energii elektrycznej w naszym kraju do roku 2020. Niektóre przedsiębiorstwa rozpoczęły już proces takiej wymiany, inne prowadzą programy pilotażowe, które mają na celu jak najlepiej przygotować takie wdrożenie. Jeżeli mieszkasz np. w Kaliszu, Drawsku Pomorskim, Opalenicy, Ostrowie Wielkopolskim, Wałczu, Koszalinie, Szczecinie czy Gliwicach istnieje szansa, że w twoim mieszkaniu taki licznik już funkcjonuje.
Jak zacząć z niego korzystać ?
Sugerujemy kontakt z przedsiębiorstwem energetycznym, zajmującym się dystrybucją energii na Państwa terenie i zapytanie o możliwość uzyskania dostępu do platformy, która umożliwia śledzenie zużycia energii w naszym domu w sposób bardziej precyzyjny, niż miało to miejsce do tej pory.
Wymieniono Ci licznik na licznik zdalnego odczytu i masz w związku z tym jakieś zastrzeżenia ?
Skontaktuj się z oddziałem Federacji Konsumentów. Dane najbliższego oddziału znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Warto jednak również wiedzieć na czym stoimy w chwili obecnej
Nie ma co ukrywać, że rynek energii elektrycznej jest łatwy do ogarnięcia dla większości z nas. Skala udziału konsumentów w naszych akcjach pokazuje jednak wyraźnie, że nie chcemy być jedynie prostymi płatnikami skomplikowanych faktur.
Chcemy wiedzieć, z kim mamy zawartą umowę, jakie prawa przysługują nam na rynku energii, w jaki sposób skarżyć się na niewłaściwie świadczone usługi, ale też, jak oszczędzać energię elektryczną w naszych domach, czy jak planować zakupy, aby nasze sprzęty nie zużywały więcej energii niż to konieczne.
Oczywiście chcemy, aby informacja była podana w sposób przejrzysty, prostym językiem i z punktu widzenia indywidualnego odbiorcy energi była naprawdę pomocna.
Zespołowi Federacji Konsumentów oraz zaproszonym do współpracy ekspertom chyba się to udało. Stworzyliśmy krótkie, acz ciekawe wydawnictwo, w którym znajdziecie Państwo mnóstwo przydatnych informacji. W szczególności dotyczących Inteligentnych Sieci, pozycji konsumenta na rynku energii, informacji o treści faktur, prostych sposobach na oszczędzanie energii w naszych domach. Zapraszamy do lektury. Broszura jest bezpłatna. Można ją pobrać w tym miejscu.
Niniejsze działanie odbywa się w ramach realizacji zadania "Partycypacja świadomych konsumentów w inteligentnych sieciach energetycznych" współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem merytorycznym projektu jest Grupa Energa.
<< Konsument w inteligentnych sieciach energetycznych