Społeczności energetyczne w praktyce
Już wiemy, że w efekcie ustaleń Konferencji klimatycznej ONZ w Glasgow (COP26) ochrona klimatu na poziomie lokalnym nabierze większego znaczenia. A to oznacza także rozwój “ energii obywatelskiej” oraz nowe podejście władz lokalnych do angażowania gospodarstw domowych, także tych o niskich dochodach.
SCORE, to projekt, który w praktyce wdraża to podejście. SCORE otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 w ramach umowy nr 784960. Projekt jest koordynowany przez Uniwersytet Europejski Viadrina Frankfurt nad Odrą, a członkiem konsorcjum jest Federacja Konsumentów.
W ramach Społeczności Energetycznych można z powodzeniem produkować energię ze źródeł odnawialnych, można wspólnie, lokalnie korzystać z energii oraz ciepła. W ramach europejskiego projektu badawczego SCORE opracowaliśmy rozwiązania, korzystne nie tylko dla władz lokalnych i gospodarstw dymowych ale także angażujące konsumentów zagrożonych ubóstwem energetycznym.
Warto podkreślić, że projekt to nie tylko teoretyczne rozważania ale też praktyczne stworzenie wspólnot energetycznych w Pradze, (Czechy), Susa Valley (Piedmont/Włochy) oraz Essen (Obszar Ruhr/Niemcy)
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z broszurą informacyjną na temat społeczności energetycznych oraz Planu Akcjonariatu Konsumenckiego, jeśli się nie mylimy to jedyne tego typu opracowanie w języku polskim.
Broszura informacyjna - CSOP-Finansowanie Akcjonariat Konsumencki w Energii Odnawialnej |
---|
Miło nam też będzie gościć Państw na stronie projektu (https://www.score-h2020.eu).
Zapraszamy też do kontaktu z Federacją Konsumentów:
Monika Kosińska-Pyter
sekretariat@federacja-konsumentow.org.pl
lub z koordynatorem projektu
Prof. Dr. Jens Lowitzsch
Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder)
Wirtschaftswissenschaftliche Fakultät
Kelso-Stiftungsprofessur
Große Scharrnstraße 23a
15230 Frankfurt (Oder)
E-Mail: lowitzsch@europa-uni.de
www.europa-uni.de