Niska temperatura nie dla pomidora
Wiele osób, próbując zapobiec marnowaniu żywności, po powrocie z zakupów upycha wszystkie produkty w lodówce. To duży błąd! Niektórym produktom nie służą niskie temperatury.
LODÓWKA
Nabiał, wędliny czy gotowe produkty garmażeryjne bezwzględnie powinny być przechowywane w lodówce. W ten sposób można trzymać także wszystkie warzywa liściaste. Chłód lubią brokuły, jabłka i owoce jagodowe - maliny, poziomki czy borówki. Do chłodziarki schowaj też grzyby i kiszoną kapustę. Pamiętaj również o odpowiednim
ulokowaniu produktów:
- górna półka - przetwory, dżemy
- środkowa półka - nabiał, sałatki
- dolna półka - mięso, ryby
- szuflady - warzywa i owoce
- półki na drzwiach - mleko, soki, musztarda
To takie ogólne zasady odnoszące się do wielu lodówek. Ale najlepiej sprawdzić w instrukcji i oznaczenia wewnątrz lodówki, czy nie powinniśmy zmienić miejsc trzymania produktów i stosować się do zaleceń producenta. Trzymać produkty uporządkowane i na pewno nie razem surowe mięso czy ryby obok gotowych do spożycia. Przyp. FK
TEMPERATURA POKOJOWA
W lodówce pod żadnym pozorem nie powinno się trzymać pomidorów - to pozbawia je aromatu i przyspiesza psucie. Niskie temperatury nie służą też melonom, gruszkom, bananom, awocado i wszelkim owocom cytrusowym.
Ciekawostka: awokado – jeśli chcesz przyspieszyć proces dojrzewania tego zielonego przysmaku, wrzuć go do papierowej torby razem z bananem lub jabłkiem.
Źródło: „Zero waste w twoim domu”, Banki Żywności.
<< Artykuły spożywcze