Dwanaście rad jak kupować zabawki
Komisja Europejska w trosce o bezpieczeństwo dzieci ogłosiła 12 wskazówek jak dobrze wybrać zabawkę.
Co kupować i jak kupować, żeby sprawić radość a jednocześnie być pewnym, że zabawka nie wyrządzi dziecku krzywdy?
Komisja Europejska w trosce o bezpieczeństwo dzieci ogłosiła 12 wskazówek jak dobrze wybrać zabawkę. Oto one:
- Czytaj etykiety na opakowaniach zabawek. Traktuj poważnie informację dla jakiego wieku dziecka dana zabawka jest odpowiednia i instrukcję dotyczącą bezpiecznego użytkowania. Szukaj na opakowaniu znaku CE, który świadczy, że producent deklaruje, iż zabawka spełnia wymogi bezpieczeństwa obowiązujące w Unii.
- Wybieraj zabawki odpowiednie dla wieku dziecka, jego możliwości i umiejętności. Zabawka nieodpowiednia do wieku dziecka może stwarzać ryzyko. Szczególnie zabawki oznakowane jako „ nieodpowiednie dla dzieci poniżej 36 miesięcy” mogą być niebezpieczne dla maluchów.
- Dla dzieci poniżej 3 lat nie kupuj zabawek z drobnymi elementami. Dzieci w tym wieku wkładają zabawki do buzi, a małe elementy stwarzają zagrożenie zadławienia. Sprawdź, czy oczy, nosy i inne drobne elementy ulubionych pluszaków są mocno przytwierdzone.
- Postępuj zgodnie z instrukcją użytkowania dołączoną do wielu zabawek. Nie wyrzucaj instrukcji i ostrzeżeń umieszczonych na opakowaniu zabawki.
- Kupuj zabawki w renomowanych sklepach, również internetowych. Tacy sprzedawcy dbają o jakość towarów, a w przypadku reklamacji łatwiej dochodzić roszczeń. Jeśli Twoje dziecko dostało zabawkę w prezencie lub odziedziczyło po starszym dziecku sprawdź, czy może się nią bezpiecznie bawić.
- Sprawdzaj jak dziecko się bawi, czy odpowiednimi zabawkami. Dopilnuj, żeby jeżdżąc na rowerze, wrotkach czy rolkach używało kasku i ochraniaczy.
- Co jakiś czas przeglądaj zabawki, czy nie są uszkodzone. Jeśli są – wyrzuć je.
- Upewnij się, że zabawki dla starszych dzieci nie są w zasięgu rączek maluchów poniżej 3 lat.
- Wyrzucaj opakowania po zabawkach, zostaw tylko instrukcje. Zabawa opakowaniem np. plastikową torebką może stwarzać niebezpieczeństwo uduszenia.
- Naucz dziecko nie rozrzucać zabawek po domu np. na schodach, w przejściu, gdyż grozi to wypadkiem.
- Zawsze informuj organ nadzoru rynku (Inspekcję Handlową) lub organizację konsumencką o potencjalnie niebezpiecznej zabawce. Szukaj informacji w rejestrze produktów niebezpiecznych http://publikacje.uokik.gov.pl/hermes3_pub/WebEngine/DocumentSearchForm.aspx?CDC=PublicRPN
- Pamiętaj – te rady są aktualne przez cały rok, nie tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia.