Bezpieczne grillowanie
Dla mistrzów-amatorów ogrodowe grillowanie to symfonia smaków, dźwięków i zapachów. Co powinniśmy wiedzieć i jakich zasad przestrzegać by nasze rodziny i znajomi cieszyli się dłuższym zdrowiem i pysznymi, bezpieczniejszymi potrawami ?
By grillowanie było zdrowe i bezpieczne warto przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Zaczynając od doboru odpowiednich produktów przeznaczonych do grillowania, utrzymania higieny i czystości rąk, żywności oraz rusztu na którym grillujemy pyszne potrawy, aż po odpowiedni dobór grilla. Na rynku możemy kupić grille gazowe, elektryczne i węglowe. Które są najlepsze dla naszego zdrowia i środowiska ?
Zasady, które należy przestrzegać przed, w trakcie i po grillowaniu:
- Higiena i czystość to bezpieczeństwo. Należy myć ręce przed, w trakcie i po przygotowywaniu potraw. Ruszt powinien być dokładnie oczyszczony, ponieważ zwęglone resztki tłuszczu zawierają toksyczne substancje. Mięso powinniśmy przechowywać w lodówce tak, by ograniczyć rozwój drobnoustrojów. Surowe mięso należy oddzielić od tego gotowego do spożycia, oraz nie wolno kroić upieczonego mięsa na tej samej desce co surowe.
- Do grillowania powinniśmy używać chudego mięsa, a kiełbasy powinny zawierać co najmniej 90% mięsa i mieć niewiele składników, bez substancji konserwujących, wzmacniaczy smaków i innych dodatków,
- Marynaty do mięs, najlepiej wykonać samemu (oliwa z oliwek, sok z cytryny i czosnek). Marynaty tworzą nie tylko aromat i smak potrawom z grilla, ale także redukują ilość formowanych związków powstających w trakcie grillowania,
- Podczas rozpalania, warto zrezygnować z podpałki( to produkt naftowy, który podczas spalania powoduje powstawanie dużej ilości sadzy i szkodliwych substancji). Kategorycznie nie wolno dolewać podpałki podczas grillowania potraw. A jeśli zdecydujemy się na użycie podpałki podczas rozpalania to warto pamiętać by odczekać dłuższą chwilę przed umieszczeniem żywności nad paleniskiem.
- Do grillowania najlepiej i najzdrowiej jest użycie grilla gazowego (co pokazują badania w raporcie Gaspol, więcej informacji poniżej), jeżeli posiadamy grill tradycyjny warto wybrać węgiel drzewny niż brykiet z węgla drzewnego, który wydziela większe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (zwłaszcza tych najbardziej rakotwórczych),
- Grillowane potrawy powinny znajdować się nad płomieniami, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie aluminiowych perforowanych tacek przeznaczonych do grillowania potraw lub owijanie produktów (np. warzyw lub owoców) w folię aluminiową. Dzięki temu mięso będzie soczyste i równomiernie upieczone a tłuszcz z grillowanych produktów nie będzie kapać do paleniska.
- Nie wolno grillować produktów zamrożonych, ponieważ powierzchnia mięsa będzie upieczona, a środek pozostanie surowy, wynika to z dużej różnicy temperatur.
Jak niewłaściwe grillowanie może nam zaszkodzić ?
Największym problemem i zagrożeniem podczas przygotowywania potraw z grilla są substancje powstające podczas spalania oraz dym. Do substancji tych zaliczamy następujące związki genotoksyczne: aminy heterocykliczne (HCA), nitrozoaminy, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) czy akrylamid. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne to jedne z najbardziej aktywnych czynników rakotwórczych, z jakimi możemy spotkać się w żywności.
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego stwierdzili, że 200-gramowa kiełbasa przygotowana na tradycyjnym grillu węglowym zawiera aż 42 μg (mikrogramy) benzo(a)pirenu, co stanowi ok. 100 razy więcej niż w przypadku tej samej substancji, obecnej w 20 wypalonych papierosach (0,4 μg). Na zlecenie firmy Gaspol sprawdzili i zbadali trzy najbardziej popularne rodzaje grilli (węglowe, z brykietem z węgla drzewnego i grille gazowe). Eksperci sprawdzili poziom wydzielanych szkodliwych substancji podczas spalania samego paliwa oraz podczas termicznej obróbki żywności i porównali stężenia oraz profil 16 wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w gazach odlotowych z analizowanych rodzajów grilli.
Badania wykazały, że najbardziej niebezpieczny jest grill zasilany brykietem z węgla drzewnego. Wydziela on 4 z 16 WWA tuż po rozżarzeniu węgla i aż 13 rakotwórczych substancji, gdy położy się na grillu jedzenie. Grill węglowy szkodzi w podobnym stopniu. Jego opary powstałe przy pieczeniu żywności zawierają 12 z 16 WWA. Najbezpieczniejszy pod tym względem okazał się być grill gazowy. Nie wydziela on żadnych toksycznych substancji ani przed, ani w trakcie przygotowywania na nim potraw.
Więcej porównań i dokładnej analizy dotyczącej jakości i bezpieczeństwa grillowania można znaleźć w raporcie stworzonym na zlecenie firmy Gaspol “Zdrowie grillowanie. Raport z badań. Pomiary i analiza”.
https://sklep.gaspol.pl/cmsstatic/raport_z_badan.pdf
Bezpieczne grillowanie to nie tylko właściwe przygotowanie produktów żywnościowych, ale także jakość używanego sprzętu i podpałki. Kryteria bezpieczeństwa tych urządzeń są określone w normach (PN-EN 1860-1:2013-07, PN-EN 1860-3:2005/A1:2006 i PN-EN 1860-4:2005 ). Inspekcja Handlowa przeprowadza okresowe kontrole bezpieczeństwa dostępnych na rynku grilli i podpałek. Z reguły najwięcej zastrzeżeń dotyczy nieprawidłowego oznakowania, braku instrukcji użytkowania a niekiedy wad konstrukcyjnych. Powodem zakwestionowania podpałek są z reguły braki dozowników.
ABY GRILLOWANIE BYŁO BEZPIECZNE (zalecenia Inspekcji Handlowej):
a. przed użyciem grilla zainstaluj go na stabilnym, poziomym podłożu,
b. grill powinien być rozgrzany, a paliwo utrzymywane w formie rozżarzonej przez co najmniej 30 min. przed pierwszym przyrządzeniem potraw na grillu,
c. nie przyrządzaj potraw zanim paliwo nie pokryje się powłoką popiołu,
d. nie przesuwaj grilla w czasie pracy,
e. nie używaj spirytusu ani benzyny do rozpalania grilla,
f. używaj wyłącznie podpałek spełniających wymagania normy PN-EN 1860-3:2005
g. chroń dzieci i zwierzęta domowe przed dostępem do gorącego grilla.
<< FOOD - od wzmocnienia potencjału organizacji konsumenckiej do edukacji konsumenckiej