Wydajność modułów fotowoltaicznych

Wydajność modułów fotowoltaicznych 

 

 

Wydajność baterii, jest zależna w głównej mierze od sprawności, reakcji  modułu na zacienienie, pracę w warunkach niskiego nasłonecznienia oraz zachowanie w dużych temperaturach. Te parametry definiują wydajność. Sprawności ogniw, efektywność pracy przy niskim naslonecznieniu oraz współczynniki temperaturowe, są zdefiniowane już na etapie technologicznym. Różnica pomiędzy sprawnością ogniwa a gotową baterią słoneczną, wynosi na ogół około 1-3%, na korzyść ogniwa. Różnice te, wynikają z budowy baterii słonecznych. Powierzchnia gotowych baterii, nie jest w 100% zapełniona ogniwami, stratę w sprawności generuje np. odstęp pomiędzy ogniwami a ramą, ewentualne połączenia oraz rama modułu.

Współczynnik temperaturowy gotowego modułu, również jest gorszy niż ogniwa z którego jest skonstruowany. Dzieje się tak przez budowę modułu. Połączone ogniwa hermetyzuje się pomiędzy dwiema warstwami folii EVA, a następnie zamyka pomiędzy szyby bądź szybę i kolejną warstwę nieprzeźroczystej folii. Zabiegi te mają na celu uchronienie ogniw przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi uszkodzić ich kruche struktury. Dodatkowo jednak powodują utrudnienia w oddawaniu ciepła poprzez pracujące wewnątrz ogniwa. 

 

Moduły grubowarstwowe zbudowane są na ogół z 36, 54, 60 lub 72 ogniw odpowiednio ze sobą pogrupowanych. Najczęstrzym sposobem łączenia, jest podzielenie ilości ogniw na trzy równe sekcje (np. 3x 12, 3 x 18, 3 x 20, 3 x 24). Każda z sekcji na ogół jest zabezpieczona przed zacienieniem w taki sposób, że gdy się ono pojawia, to energia w zacienionym łańcuchu, przestaje być generaowana . Przy trzech sekcjach daje spadek mocy generowanej o 1/3 na łańcuch. W tym wypadku wystarczy zacienić jedno ogniwo, aby doszlo do wspomnianej sytuacji.