Ogniwa fotowoltaiczne 2 generacja

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych – ogniwa II generacji 

 

 

Ogniwa II generacji nazywane również cienkowarstwowymi można podzielić na: 

 · Ogniwa cienkowarstwowe amorficzne lub a-Si. Technologia stwarzająca możliwość oszczędności surowca przez wzgląd na inną strukturę krzemu w ogniwie. Grubość ogniw tej rodziny waha się od 20 do 2 μm. Warstwa krzemu tej grubości osadzana jest na powierzchnię innego materiału np. szkło. Zazwyczaj posiadają charakterystyczny lekko bordowy kolor i brak widocznych kryształów krzemu. Ogniwa te można spotkać w urządzeniach takich jak np. kalkulatory. Mają najniższą sprawność ze wszystkich ogniw typu cienkowarstwowego. Sprawność ogniwa około 10%.

· Ogniwa cienkowarstwowe CdTe  wykonane z półprzewodnikowego tellurku kadmu CdTe. Produkcja tego typu ogniw odbywa się bardzo podobnie jak w przypadku amorficznych. W tej technologii zazwyczaj cały moduł zbudowany jest z jednego ogniwa. Często wykorzystuje ise tą technologię do produkcji modułow elastycznych, ktore da się z powodzeniem przyklejac na różne powierzchnie. Sprawność ogniwa około 15%.

· Ogniwa cienkowarstwowe CIS wykonane z selenku indowo-miedziowego (CIGS). W tej technologii bardzo często cały moduł zbudowany jest również z jednego ogniwa. Są obecnie prawie tak  sprawne jak ogniwa wykonane z krzemu krystalicznego.

Wszystkie ogniwa cienkowarstwowe, przez wzgląd na kilkusetkrotnie mniejsze zużycie krzemu, wykazują bardzo dobry stosunek ceny do mocy.