Rodzaje ogniw fotowoltaicznych 1 generacja

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych – ogniwa I generacji 

 

 

Biorąc pod uwagę ogniwa popularnie występujące na rynku oraz sposób ich wytwarzania, możemy podzielić je na III generacje. Pierwsza z nich to ogniwa grubowarstwowe, na podstawie różnic w budowie można zróżnicować je, na trzy podgrupy:

· Ogniwa polikrystaliczne lub multi-krystaliczne czy mc-SI, charakteryzują się grubością płytek od 0,2 do 0,4 mm, zbudowane są z wielu małych kryształów krzemu. Charakterystyczną cechą tych ogniw, jest niejednolita powierzchnia przypominająca szron osadzający się na szybie. Zazwyczaj posiadają charakterystyczny niebieski kolor i wyraźnie zarysowane kryształy krzemu. Ogniwa te, są mniej wydajne od ogniw monokrystalicznych, lecz proces ich produkcji jest mniej złożony, przez co cena niższa. W efekcie to obecnie najbardziej rozpowszechnione ogniwa na rynku. Sprawność ogniwa około 17%.

· Ogniwa monokrystaliczne lub c-Si, tworzone z jednorodnego monolitycznego kryształu krzemu o uporządkowanej budowie wewnętrznej. Odpowiedniej wielkości bloki krzemu są cięte na warstwy o grubości około 0,3mm. Posiadają charakterystyczny ciemny kolor oraz „ścięte” rogi. Sprawność ogniwa około 20%.

· Bardzo rzadko wysterkujące na rynku ogniwa quasi-monokrystaliczne, są hybrydą między znanymi od wielu lat technologiami ogniw monokrystalicznych oraz polikrystalicznych. Z bliska, ogniwo quasi monokrystaliczne w centralnej części zbudowane jest z monokryształu, z kolei na bokach pojawiają się struktura polikrystaliczna. Przez wzgląd na lepsze wypełnienie powierzchni modułu fotowoltaicznego, baterie te mają odrobinę większe sprawności niż obie wcześniej wymienione technologie pierwszej generacji. Mogą posiadać także odrobinę lepsze właściwości temperaturowe, co będzie przekładać się na wyższą wydajność w okresie letnim. Sprawność ogniwa około 18%.