Turbiny wiatrowe poziomej osi obrotu HAWT

Turbiny wiatrowe poziomej osi obrotu HAWT – wady i zalety

Turiny HAWT (ang. Horizontal Axis Wind Turbine) cechuje wysoka wydajność przy większych prędkościach wiatru, niższy koszt niż w przypadku turbin poziomych VAWT. Główne wady to hałas generowany przez łopaty wirnika, oraz konieczność dostosowywania się turbiny do kierunku wiatru. W turbinach mniejszej mocy, naprowadzanie na optymalny kierunek wiatru, realizownej jest za pomocą steru. W turbinach o większych mocach, naprowadzanie wirnika turbiny na wiatr odbywa się elektrycznie, przy pomocy silników sterowanych na podstawie wskazań urzadzeń pomiarowcyh. Najbardziej rozpowszechnione z turbin tego typu, to turbiny dwu i trzyskrzydłowe. Koła wieloskrzydłowe rodem z westernów, służące na preriach do pompowania wody, dzisiaj także są stosunkowo często spotykanym rozwiązaniem. Można sie na nie natknąć przy drogach, zasilają zazwyczaj oświetlenie bądź oznakowanie. Wiele z przedstawionych poniżej turbin, wystepuje niezmiernie rzadko.