Montaż na dachu – wymagania

Montaż na dachu – wymagania  

 

 

Odpowiedni montaż rzutuje na długotrwałą i bezobsługową pracę generatora. Ingerując w dach ważne, aby powierzać to ekipom, które mają doświadczenie i wiedzę na temat poszyć dachowych. Nieprawidłowa ingerencja w poszycie, bądź złe zabezpieczenie konstrukcji po zakończonej pracy, zaowocuje w najlepszym wypadku cieknącym dachem. W skrajnych przypadkach, może się to skończyć uszkodzeniem dachu lub nawet narażeniem na utratę zdrowia lub życia. Obecnie tworząca się w Polsce branża mikroinstalacji OZE, w dużej mierze złożona jest z firm zdobywających klientów a następnie martwiących się tym, kto wykona usługę. Jak można się domyślić zdarza się, że powierza to osobom często niekompetentnym, kierując się chęcią jak największego zysku. Dla dobra własnego budynku i przede wszystkim nas samych, należy mieć świadomość, kto dokonuje montażu.

Przy montażu na dachu należy uwzględnić dodatkowe obciążenia konstrukcji nośnej śniegiem czy porywistymi wiatrami, tak by konstrukcja, na której będzie zamocowany generator nie uległa uszkodzeniu. Na 1m2 dachu obciążenie modułów fotowoltaicznych, można założyć na poziome dodatkowych 20 kg/m2. Wzrost mocy generowanej przez moduły fotowoltaiczne powoduje również podniesienie ich temperatury, zapewnienie prawidłowego chłodzenia to kolejny detal, o którym trzeba pamiętać wybierając ten rodzaj generatora. Aby zapewnić odpowiednie chłodzenie w klimacie, w którym znajduje się Polska, odległość modułu od poszycia nie powinna być mniejsza niż 10-15cm. Planując montaż generatora fotowoltaicznego na dachach niezbędne jest uwzględnienie trwałości poszycia dachowego oraz konstrukcji przez minimum 25 lat. Tyle wynoszą gwarancje techniczne modułów dostępnych na rynku.

Wszędzie gdzie występują zacienienia (np. okolice drzew, wykuszy, lukarn, kominów, masztów itp.) montaż modułów należy pomijać, ponieważ jeden zacieniony moduł obniża często znacząco moc całego systemu, dodatkowo generator w warunkach, gdy zalegają na jego powierzchni materiały ograniczające absorpcję promieniowania (np. liście) jest nawet narażony na uszkodzenie.

Konstrukcja nośna baterii słonecznych jest najczęściej wykonana z profili aluminiowych, na których mocowane są za pomocą zacisków lub taśm klejących moduły fotowoltaiczne tworzące generator (w przypadku stosowania modułów bezramowych). Wszystkie elementy wykonane są z aluminium i stali nierdzewnej. Odpowiednie zabezpieczenie poszycia przed oddziaływaniem chemicznym różnych grup metali to również konieczność.